czwartek, 28 marca 2024

Sport

Powiat zapasami stoi

POWIAT GRAJEWSKI ZAPASAMI STOI

   Podczas Ogólnopolskiego Turnieju Kwalifikacyjnego Młodziczek w zapasach kobiet i Młodzików w stylu klasycznym, który odbył się w Chełmie w dniach 22-23.04.2016 roku sympatyków sportu zapaśniczego w powiecie grajewskim i nie tylko, spotkała miła niespodzianka. Otóż organizatorzy oprócz wyróżnienia Katarzyny Krawczyk- zawodniczki klub CEMENT- GRYF CHEŁM w związku z uzyskaniem nominacji olimpijskiej w zapasach w kat. do 53kg wręczyli również puchary Prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego w Warszawie za wyniki klubowe w grupie młodziczek i młodzików. Okazało się, że  puchar za trzecie miejsce w rankingu Klubowego Mistrza Polski w grupie młodziczek w zapasach kobiet za 2015 rok prowadzonym przez Polski Związek Zapaśniczy w Warszawie wywalczył klub MLUKS „GWIAZDA” przy Urzędzie Miejskim w Szczuczynie.

   W skład dziewcząt, które wywalczyli ten tytuł wchodziły: Łucja Ostaszewska, Renata Gutowska, Emilia Bagińska, Paulina Tyszka, Ewelina Gąsiewska, Oliwia Żebrowska, Zuzanna Łukowska, Kinga Zielińska, Agnieszka Dzięgielewska, Justyna Bagińska i Magdalena Bagińska. Dla znawców tematu nie była to jednak niespodzianka, gdyż od lat jedną z wiodących dyscyplin sportowych w powiecie grajewskim były i są zapasy, zwłaszcza w grupie wiekowej młodzika (13-15 lat), chociaż i starsi zawodnicy i zawodniczki uzyskują wysokie wyniki sportowe. 

  Powiat nasz od kilku lat na terenie kraju reprezentują w tej dyscyplinie sportowej dwa kluby MLUKS MOSiR Grajewo oraz MLUKS „GWIAZDA” przy Urzędzie Miejskim w Szczuczynie i robią to dobrze.

  Wyniki uzyskiwane przez trenująca młodzież znalazły również odzwierciedlenie w plebiscytach na „SPORTOWCA ROKU”. W ostatnich 5 latach podczas plebiscytów na tytuł „Sportowca roku Grajewa i okolic„ organizowanego przez Portal e-Grajewo.pl pod patronatem Starosty Grajewskiego trzykrotnie przedstawiciele tej dyscypliny byli zwycięzcami tych plebiscytów, tj.:  Oskar Czyżewski został sportowcem roku 2013, Ewa Alicka – roku 2014, a Dominik Szreder – roku 2015.

  W Grajewie zajęcia treningowe z dziećmi i młodzieżą prowadzone są przez Grzegorza Czyżewskiego oraz Konrada Paszkowskiego, w Szczuczynie zaś zajęcia prowadzi Grzegorz i Iwona Zańko. Analizując efekty wspólnej pracy kadry szkoleniowej z młodzieżą warto przypomnieć chociażby takie fakty jak:

- W roku 2011 podczas XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet rozgrywanej w Grajewie reprezentantki MLUKS „GWIAZDA” przy UM w Szczuczynie w składzie: Karolina Zamojska, Karolina Drobińska, Paulina Aktar, Adrianna Zańko, Weronika Szczech, Ewa Alicka i Anna Czyżyńska– mimo, iż nie zdobyły żadnego medalu zajęły 4 miejsce drużynowo.

- W roku 2012 podczas XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet rozgrywanej w Gorlicach medal koloru brązowego w kat. do 65kg zdobyła Ewa Alicka ( MLUKS „GWIAZDA” Szczuczyn), a na zawodach tej samej rangi  w zapasach w stylu klasycznym rozgrywanych w Myślenicach medal koloru brązowego w kat. do 85kg zdobył Oskar Czyżewski ( MLUKS MOSiR Grajewo). W tym samym roku Oskar Czyżewski zdobył brązowy medal w kat. do 85kg Mistrzostw Europy Kadetów w zapasach w stylu klasycznym  rozgrywanych w miejscowości Bar (Czarnogóra)

- W roku 2013 podczas  XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet rozgrywanej w Zgierzu medal koloru srebrnego w kat. do 65kg  zdobyła Ewa Alicka (MLUKS „GWIAZDA” Szczuczyn), a na zawodach tej samej rangi w zapasach w stylu klasycznym rozgrywanych w Piotrkowie Trybunalskim medal koloru brązowego w kat. do 85kg zdobył Oskar Czyżewski (MLUKS MOSIR Grajewo). Klub ten otrzymał również w 2013 roku puchar za drugie miejsce w rankingu Klubowego Mistrza Polski w grupie młodzików w zapasach w stylu klasycznym za 2012 rok oraz puchar za drugie miejsce w rankingu Klubowego Mistrza Polski w grupie młodziczek w zapasach kobiet za 2012 rok prowadzonym przez Polski Związek Zapaśniczy w Warszawie.

    W skład chłopców, którzy wywalczyli tytuł Klubowego Wicemistrza Polski wchodzili: Przemysław Płochocki, Hubert Sulewski, Krzysztof Olszewski, Tomasz Zalewski i Karol Wierzbicki.

     W skład dziewcząt, które wywalczyły tytuł Klubowego Wicemistrza Polski wchodziły: Emilia Danowska, Julia Wojciechowska, Natalia Pisanko, Paulina Szreder, Weronika Kolenkiewicz, Liza Gryżewska i Malwina Wiejak.

- W roku 2014 podczas Mistrzostw Polski Juniorek w zapasach kobiet rozgrywanych w Chęcinach medal koloru brązowego w kat. do 63kg zdobyła Ewa Alicka (MLUKS „GWIAZDA” Szczuczyn), a na zawodach tej samej rangi w zapasach w stylu klasycznym rozgrywanych w Radomsku medal koloru brązowego w kat. do 84kg zdobył Oskar Czyżewski (MLUKS MOSiR Grajewo). W tym samym roku podczas XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet rozgrywanych  w Wałbrzychu medal koloru brązowego w kat. do 46kg zdobyła Magdalena Drobińska ( MLUKS „GWIAZDA” Szczuczyn)

- W roku 2015 podczas Mistrzostw Polski Juniorek w zapasach kobiet rozgrywanych w Siedlcach medal koloru brązowego zdobyła Ewa Alicka (MLUKS „GWIAZDA” Szczuczyn), a na zawodach tej samej rangi w zapasach w stylu klasycznym rozgrywanych w Kartuzach medal koloru srebrnego w kat. do 84kg zdobył Oskar Czyżewski ( MLUK MOSIR Grajewo) Klub ten otrzymał również w 2015 roku puchar za drugie miejsce w rankingu Klubowego Mistrza Polski w grupie młodzików w zapasach w stylu klasycznym za 2014 rok prowadzonym przez Polski Związek Zapaśniczy w Warszawie.

      W skład chłopców, którzy wywalczyli tytuł Klubowego Wicemistrza Polski wchodzili: Dominik Szreder, Dawid Nitupski, Szymon Boć, Adam Obrycki, Brajan Szreder i Karol Wierzbicki.

- W roku 2016 podczas Mistrzostw Polski Juniorek w zapasach kobiet rozgrywanych w Siedlcach medal koloru brązowego zdobyła Ewa Alicka (MLUKS „GWIAZDA” Szczuczyn. Ponadto  zawodniczki i zawodnicy z powiatu grajewskiego podjęli walkę o kolejne tytuły w rywalizacji młodziczek i młodzików, gdyż na Ogólnopolskim Turniej Kwalifikacyjnym, który odbył się w dniach 22-23.04.2016r w Chełmie „GWIAZDA” zajęła drugie miejsce drużynowo, a MOSiR Grajewo było tuż za podium.

     Warto zauważyć, iż do uzyskiwanych przez młodzież wyników sportowych oprócz pracy zawodników i trenerów przyczynili się również przedstawiciele samorządów, którzy wspierali kluby finansowo umożliwiając wyjazd na zawody sportowe, dyrektorzy i nauczyciele szkół, w których młodzież się uczy i niejednokrotnie trenuje, a którzy zachęcają swoich uczniów do aktywności fizycznej, rodzice, którzy wspierają swoje pociechy w ich wysiłku, a także sponsorzy i sympatycy wspierający działalność tych klubów w każdy możliwy sposób. W imieniu trenującej młodzieży dziękuję wszystkim za możliwość realizacji swoich marzeń sportowych.


Ze sportowym pozdrowieniem
Grzegorz Zańko

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.