czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 6 komentarzy
  • 7742 wyświetleń

Obchody Cudu nad Wisłą

95. rocznica „Cudu nad Wisłą”  

  

  SZCZUCZYN – OBCHODY 95. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ

 

       Potrójne święto 15 sierpnia: Wniebowzięcie NMP, Święto Wojska Polskiego i 95. rocznica Bitwy Warszawskiej, to wystarczające powody do narodowej dumy.  

Widowisko patriotyczne, wywołujące duże wrażenie, odbyło się w sobotę 15 sierpnia 2015 roku po mszy w kościele p.w. Imienia NMP w Szczuczynie.

      Już do tradycji należy, aby w środowisku Szczuczyna, bardzo aktywni piłsudczycy brali udział w świętach promujących zwycięstwa nad dramatami – narodu polskiego.  

Członkowie Związku Piłsudczyków RP Oddział przy Zespole Szkół w Szczuczynie, które nota bene nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, w murach barokowej świątyni z 1707 roku, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny obrazujący wielkość, chwałę i znaczenie patriotycznej bitwy z 1920 roku.    

           

      W 95. rocznicę bitwy warszawskiej środowisko Szczuczyna podkreśliło jej znaczenie przez uczestnictwo we mszy za poległych w obronie Ojczyzny. Podczas uroczystości o podniosłym charakterze o godz. 12.00 Mszę świętą koncelebrowaną z udziałem ks. Lucjana Świderskiego, odprawił dziekan, proboszcz szczuczyńskiej parafii – ks. kan. mgr Robert Zieliński. W okolicznościowym przemówieniu, historyczny kontekst podkreślił słowami: „(…) Dziś, w Święto Wniebowstąpienia NMP, Święto Wojska Polskiego i w 95. rocznicę „Cudu nad Wisłą” módlmy się za tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny, wszystkich poległych, zamordowanych w kraju i na obczyźnie. Pozdrawiam towarzyszących nam Sybiraków, jako ostatnich z wielu. Na początku poświęcimy nowy sztandar z wizerunkiem biskupa Rzymu, papieża Polaka – świętego Jana Pawła II, który będzie z nami uczestniczył w różnych uroczystościach patriotycznych. Poświęcimy kwiaty, które przynieśliście do ołtarza (…)”.  

       W uroczystości brali udział: niestrudzona 15 (z 25) osobowa Orkiestra OSP w Szczuczynie pod batutą Roberta Świderskiego, Straż Pożarna, poczty sztandarowe, Sybiracy: Lidia Brzeska (lat 86), Irena Boryszewska (85), Jan Truszkowski(83), Marianna Milewska (80) i Jerzy Szymanowski (75).

Jak zwykle, i tak od wielu lat, z młodzieżą i z akompaniamentem na własnej gitarze śpiewał wiceprezes – ppłk (stop. organizacyjny) Oddziału ZP RP Adam Jagusz, którego głos posiada magiczny efekt wzbudzania społecznej sympatii.

W tegorocznym montażu słowno-muzycznym, wg scenariusza mgr Anny Jagusz (płk Związku Piłsudczyków RP), wzięli udział: życzliwie przyjęta Monika Soroko – prezes Stowarzyszenia Kultura Niezależna Grajewo (instruktor nauki śpiewu) oraz Przemysław Jagusz – student prawa UB, Marlena Świątek – uczennica ZS Szczuczyn i członek ZP RP, Martyna Downar – uczennica LO w Grajewie i członek ZP RP, Mariusz Trzonkowski – uczeń LO w Grajewie i członek ZP RP oraz Emilia Nagel – uczennica SP w Szczuczynie.   

       Do refleksji skłaniała też unikatowa wystawa, z przewidywanym eksponowaniem w kościele od 10 do 20 sierpnia, odnosząca się do chluby oręża polskiego z dewizą – Bóg, Honor, Ojczyzna – ukierunkowaną na wierność Rzeczypospolitej.  

      Organizatorzy, z myślą o zdobyciu środków na bardzo pilną renowację fundamentów i zasadną zmianę poziomu gruntów (niwelację) otoczenia kościoła, dawnego klasztoru i patio, przygotowali upominki do nabycia oraz okazałe wypieki, wykonane przez pracowite gospodynie szczuczyńskiej parafii.

       Proboszcz ks. Robert Zieliński po wygłoszeniu mowy pochwalnej (laudacji), z wdzięcznością podziękował wszystkim za przygotowanie, udział oraz wyraził chęć kolejnych spotkań.

       Po ceremonii liturgicznej i ekskluzywnym materiale słowno-muzycznym, uroczystość przebiegającą zgodnie z określonym porządkiem, zakończył poczęstunek na placu przy kościele. Były kiełbaski, ogóreczki, napoje…,etc. Była też piękna, słoneczna pogoda z temperaturą 29 ºC.

      Mimo, że dla wielu osób i zespołów począwszy od Orkiestry Dętej trzeba wyrazić słowa uznania, to dziś doceńmy, choć jedną z nich. Specjalistka w naukach fizycznych mgr Anna Jagusz, która po podjęciu 1 września 1982 r. pracy w Zespole Szkół w Szczuczynie w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju tutejszej oświaty, działań społecznych, ale i do silnego, i ustawicznego ożywiania ducha patriotycznego w środowisku Szczuczyna.     

      Organizatorami tegorocznych obchodów 95. rocznicy bitwy warszawskiej był niezawodny Oddział Związku Piłsudczyków RP przy renomowanym Zespole Szkół w Szczuczynie, dyrekcja tej szkoły i proboszcz ks. kan. Robert Zieliński.

           

GALERIA ZDJĘĆ

 

Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski  

 

 

Komentarze (6)

Ładnie, pieknie a co u nas w Grajewie z okazji rocznicy przygotował dyrektor GIH? Jak celebrował ten dzień pan burmistrz?

Panie Stanisławie prosimy o wiecej zdjęć :)

co miał burmistrz celebrować?
cud nad rzeką Ełk? :)

Piękna uroczystość i wspaniały jak zwykle opis,ale to dlatego, że u nich w Szczuczynie jest Wissa, a nad rz. Ełk żadnego cudu nie było. Potrzebny jest cud żeby u nas było tak jak u nich i żeby powstała obwodnica. Burmistrz DC, jest ok!


a dupa tam...o nasze miasteczko nikt nie dba...a my - zwykli ludzie
mamy do powiedzenia tyle...co powspominać
i pomarzyć...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.