Z kraju i ze świata

Reforma 2020/2040

Wiek emerytalny stał się jedną z najważniejszych kart, jaką grają w kampanii wyborczej kandydaci na urząd prezydenta. Tymczasem ze statystyk wynika, że Polacy wcale nie są tak przepracowani – Polska znajduje się w grupie państw, gdzie ludzie średnio pracują najkrócej.
 
W Polsce pracuje się krócej niż średnia dla 28 państw Unii Europejskiej. Dla naszego kraju ten średni okres pracy to 32,2 lata (kobiety 29,6, mężczyźni 34,7).
W chwili obecnej większość osób osiąga w Polsce wiek emerytalny z upływem 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).
 
Po reformie emerytalnej wiek ten docelowo wzrośnie do 67 lat dla obu płci. Od początku 2013 roku wiek emerytalny jest podnoszony co cztery miesiące o jeden miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku.
 
Podstawową emeryturę w Polsce wypłaca ZUS. Polacy mają jednak możliwość dobrowolnego oszczędzania w trzecim filarze, choć, jak pokazują dane, niewielu się na to decyduje.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.